Impresii și recomandări [2944 / 10896]

Afișate impresii [29431 - 29440]
Descoperă Soroca și împrejurimile / SOROCA
  • AUGUST, 2017
  • de: Radix7 [03.08.17]
  • RECOMANDĂ

Cetatea Soroca - o vizita de neuitat in vara lui 2017

"Pohta ce-am pohtit", atat am putut spune cand am vazut-o, atat de mult mi-am dorit sa o ajung aici! Cetatea de veghe a Marelui Stefan, rezidita in piatra de urmasul sau Petru Rares, un etalon al apararii Moldovei, strajer de nadejde al neamului se intindea intr-o zi de august, in sfarsit, in fata noastra. Draga cititorule am sa-ti povestesc cateva impresii, cu speranta ca iti vor purta si tie pasii intr-o zi pe aceste meleaguri, "pe-un picior de plai, pe-o gura de rai... ". Cetatea. Este [...] — vezi review [+19 poze]
Vacanța în Bușteni / BUȘTENI
  • AUGUST, 2017
  • de: mariusii [03.08.17]
  • RECOMANDĂ

Telecabina Busteni-Babele: mai tolerabil asteptatul la coada, mai ales cand ajungi la Cruce

Ca majoritatea, am avut oroare de acest loc pana saptamana asta din cauza aglomeratiei infernale in conditiile in care sunt doar 2 telecabine si se asteapta de obicei 3h jos, 2-3h sus. Daca aveti insa drum spre Crucea Caraimanului, merita statul la coada in Busteni 3 ore. Tariful este 70 de lei dus-intors pentru adulti, meritat si el tinand cont de ce poti vedea sus (Babe, Sphinx, platou, Cruce, Vf Omu). M-am cazat special la Hotel Silva, asa ca marti la 8 m-am pus la coada (eram a 2-a [...] — vezi review [+3 poze]
Redescoperă Masivul Bucegi / MASIVUL BUCEGI
  • AUGUST, 2017
  • de: mariusii [03.08.17]
  • RECOMANDĂ

Crucea Caraiman - obiectivul turistic cel mai frumos de atins din Romania

Pentru mine este obiectivul turistic cel mai frumos din toata Romania; mai ales ca este atat de greu de atins. Acum 2 ani m-am speriat de coada de la telecabina si n-am ajuns decat la Babe. 2 ani am regretat si am asteptat un moment oportun sa urc la cruce. M-am documentat serios, m-am cazat la baza telecabinei (Silva), am fost a doua persoana la coada dimineata de marti la 8 (cand deschidea la 10:30 doar) si am ajuns fara probleme sus la Babe. De acolo a fost un drum destul de obositor pe [...] — vezi review [+6 poze]
Descoperă Sinaia și împrejurimile / SINAIA
  • AUGUST, 2017
  • de: mariusii [03.08.17]
  • RECOMANDĂ

Gondola Sinaia - ceva modern si foarte bine pus la punct in Romania

Fara aglomeratie (aproape nimeni la 9:15 miercurea), 42 de gondole pe traseu, deci nu am asteptat nici macar 30 de secunde sa urc sau sa cobor. Totul nou si curat in gondola, priveliste de vis (mai buna ca in aglomeratia din telecabinele din Brasov sau Busteni). La 1400 nu ai ce vedea daca nu faci un traseu, dar la capatul traseului Carp (cota 2000) peisajul este superb: tot platoul, orasul, Crucea Caraiman, etc. Exista trasee spre diverse locatii (vezi poza), se poate ajunge chiar si la Babe [...] — vezi review [+5 poze]
Castelele Peleș şi Pelişor / SINAIA
  • AUGUST, 2017
  • de: mariusii [03.08.17]
  • RECOMANDĂ

Exterior Peles superb, interior greu de vazut, iar Pelisor nu e pe masura

In primul rand programul de vizitare este prea scurt (intre 5 si 7 ore, depinde de ziua). Intr-o zi de miercuri cu deschidere la 11 coada la ora 12:30 era enorma (asemanatoare telecabina), probabil se asteapta 3-4h pentru o vizita cu ghid in engleza sau romana. Mare parte din coada in soare la 30+ grade. Tinand cont ca nu sunt asa de pasionat de mobila antica, nu am stat la coada si probabil nu ma voi intoarce cat va fi la fel de scurt programul. Parcul este foarte frumos, ai o multime de [...] — vezi review [+5 poze]
Expoziția de trenulețe din Gara Sinaia / SINAIA
  • AUGUST, 2017
  • de: mariusii [03.08.17]
  • RECOMANDĂ

Un loc de neratat (inclusiv adulti) daca ajungeti in Sinaia

A fost un popas minunat pentru 1-2h in asteptarea trenului in Gara Regala Sinaia (in stanga cum iesiti de la bilete). Desi imi era ultimul pe lista obiectivelor de vazut in oras, m-a incantat mai mult decat cele 2 castele din oras. Nivelul de detaliu si micile amanunte-supriza sunt incredibile, de exemplu sa gasesti ce se misca in fiecare exponat sau sa cauti anumite scene amuzante sau obiecte de pe un afis. Mentionez doar: mini teleschi functional, muncitor cu pick-hammer functional, [...] — vezi review [+9 poze]
Castelul Cantacuzino / BUȘTENI
  • AUGUST, 2017
  • de: mariusii [03.08.17]
  • RECOMANDĂ

'Al 3-lea cel mai frumos castel din Romania' - meritat

Am observat ca putini din cei intalniti la coada telecabina Busteni sau pe munte stiu de castel. Chiar si eu am fost acum 2 ani si nu aflasem ca e asa aproape si il pot vedea. De la Hotelul Silva se vedea ca in poveste pe dealul opus muntelui. Luna trecuta au filmat pentru Hallmark un film de James Brolin despre cineva ce mosteneste pe neasteptate un castel in Romania. Curtea este frumoasa, poate teresele cu nume de bautura carbogazoasa sa para in plus pentru multi. Interiorul este [...] — vezi review [+11 poze]
O zi în Ocna Şugatag / OCNA ȘUGATAG
  • AUGUST, 2017
  • de: Creola [03.08.17]
  • RECOMANDĂ

E clar: nu iubesc turistii!

Mă aflu în zona Maramureşului de ceva zile. Uluitor peisajul - îmi evoca un titlu din literatura americana: ,,Păşunile raiului"! Caci peisajele sunt dumnezeieşti! Am parcurs toate traseele obligatorii pentru un turist aflat aici: Săpânţa, Memorialul, Mănăstirea Bârsana. Frumos, în ciuda caniculei care te face să nu ai poftă de viaţă. Mi-am mai propus o calatorie cu Mocăniţa din Vişeu, la care trebuie să-ţi rezervi on-line bilete (şi aşa am procedat - cronica o [...] — vezi review
Steaua de Mare, complex hotelier 3 / EFORIE NORD
  • AUGUST, 2017
  • de: Crisst23 [03.08.17]
  • NURECOMANDĂ

[hotel Meduza] Dezamăgit

Pe o scară de la1 la 10... nota 5... din prima zi cand am ajuns la recepție mi au spus că sunt acceptați 2 copii cu vârste pana im zece ani... ulterior m au sunat ca am. de plata... 600 ron pt copil de 2 ani... doar mâncarea... japca... aici totul e in limita locurilor disponibile... pai 2 hoteluri cu cate 200 camere si la. piscina 50 de sezlonguri?? trebuia sa te trezesti la 4 dacă voiai sezlongul... doar veneai in. concediu... camera mica... mica rau... in baie miroase nu prea [...] — vezi review
Unde mâncăm în Bușteni? / BUȘTENI
  • AUGUST, 2017
  • de: mariusii [03.08.17]
  • RECOMANDĂ

Restaurantul pensiunii Ermitage - o alegere sigura pentru cina in Busteni

Am citit 7 pagini de recenzii aici despre locurile unde sa mancam in Busteni si parca niciuna nu era pozitiva, toate foarte negative sau mixte. M-am luat insa dupa cele de pe Google si TripAdvisor si am ales Ermitage. N-a fost surpriza ca a fost alegerea perfecta! Stiam meniul de dinainte, am plecat pornit dupa preferata mea, coasta de porc. Pot spune ca a fost cea mai buna portie pe care am mancat-o vreodata. Am ales-o cu cartofi prajiti in loc de chipsuri. Servirea a fost fara repros. Asa [...] — vezi review
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 2.4583940505981 sec
    ecranul dvs: 1 x 1